iPhone 8 Haberler ve Söylentiler

iPhone 8 Haberler ve Söylentiler : Apple iPhone 7 ve iPhone 7 Plus cihazlarını kısa bir zaman önce piyasaya sürdü, ama özellikle iPhone gibi popüler bir cihaz hakkında konuşuyorsak ve 2017 yılındaki modelin cihazın 10. Yıl dönümüne denk geleceğini de hesaba katarsak bazı söylentiler duymamız gayet normal. Bu yüzden cihazın büyük değişikliklere uğrayabileceğini söyleyebiliriz.

Bu değişiklik modelin isminden başlayabilir, iPhone 7S yerine iPhone 8 adıyla piyasaya sürülerek küçük bir yenilemeden ziyade büyük bir sıçrayış havası yaratılabilir.

Daha önceki söylentilere bakacak olursak cihazın tasarımının ve özelliklerinin büyük değişiklikler alacak, ve telefonun alacağı bu değişiklikleri detaylı olarak inceleyeceğiz.

 • iPhone 8 Nedir? iPhone’un yeni modeli
 • Ne zaman çıkıyor? Muhtemelen Eylül 2017
 • Ne kadara mâl olacak? Çok fazlaya.

iPhone 8: Ekran       

En son sızan bilgiler:

 • Kavisli AMOLED ekran
 • 5.8 inç
 • Ana ekran tuşu yok ve daha yumuşak kenarlar

Apple, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus cihazlarının ekran boyutunu artırmak harici iPhone ekranları ile ilgili çok fazla değişiklik yapmadı, ama iPhone 8 ekranı şu ana kadarki en büyük değişikliğe uğrayabilir. Analist Minh-Chi Kuo iPhone 8’in kavisli AMOLED ekrana sahip olacağını iddia ediyor.

AMOLED ilk olarak Samsung cihazlarında kullanılan bir teknoloji, bu teknoloji harika bir kontrast ve canlı renkler sunuyor.

Sharp'ın iPhone için OLED ekran üretmek üzere müzakerelerde bulunduğu ve hatta Sharp'ın başkanının iPhone 8'in OLED kullanacağı yönündeki demeci ile birlikte AMOLED teorisi güç kazanıyor.

Yeni bir teknoloji kullanmasının ve kavisli yapısının yanı sıra, iPhone 8 yeni 5.0inç boyutunda veya biraz daha geniş olabilir. Ming-Chi Kuo’nun iddiasına göre 5.8inç boyutuna kadar genişletilebilir.

iPhone 8 Haberler ve Söylentiler

Bu boyutun iPhone 8 Plus cihazında uygulanacağını varsayabilirdik, ancak Apple’ın tablet telefonları ve geniş cihazlarının popülerliğinin arttığını düşünürsek bu mantıklı görünüyor. Eğer ekran daha geniş olmazsa da daha keskin bir görüntü sunacak, böylelikle sonunda QHD iPhone ekranı görmüş olacağız. 

Telefonun geniş ekranına rağmen telefon boyutu o kadar da büyük olmayabilir, çünkü duyduklarımıza göre Apple ana ekran butonundan kurtulmak için çalışmalar yapıyor ve Touch ID’yi ekranın kendisine yerleştirmeyi düşünüyor.

Yakın geçmişte Apple blog yazarı John Gruber de şunları diyerek benzer bir iddiada bulundu, “cihazın ön yüzü tamamen ekran olabilir. Ve Touch ID sensörü bir şekilde ekrana yerleştirilebilir. Ön kamera, hoparlör, tüm sensörler bir şekilde cihazın ekranının arkasında olacak.”

iPhone 8 Haberler ve Söylentiler

Apple iPhone 7’de ana ekran tuşunda değişiklik yaptı, artık tuşa fiziksel olarak basılmıyor. Bu yüzden sıradaki adım bu tuşun kaldırılması olabilir.

Ayrıca Apple’ın bu panellerden yeteri kadar üretip üretemeyeceği konusu da var. Şirket şu anda bir çok ekranında Japan Display kullanıyor ve Japan Display OLED panelleri üretmeyi planlamaya henüz başlamışken 2018 yılından önce yetişmesi beklenmiyor.

iPhone 8: Dizayn

En son sızan bilgiler:

 • Kavisli cam arka kısım

Apple son üç iPhone’unda genel olarak benzer bir tasarım kullandı, bu yüzden iPhone 8 için 10. yıl dönümünde büyük bir değişim bekliyoruz.

iPhone 8 Haberler ve Söylentiler

Değişim üretimde kullanılan materyalden başlayabilir, Ming-Chi Kuo iPhone 7’deki metal yapının yerine iPhone 8’in kavisli cam arka kısma sahip olabileceğini iddia ediyor.

Şirketin CEO’sunun gelecek yılın modellerinden birinin cam yapıya sahip olabileceğini söylemesi ile birlikte bu söylentinin gerçekleşme ihtimali güç kazandı.

Eğer cihazınızın arka kısmının metal olmasından yanaysanız şanslısınız, çünkü yukarıda dediğimiz gibi “modellerden birinin” cam materyal kullanmasını bekliyoruz.

Diğer bir büyük değişiklik ise home butonunun kaldırılması, eğer bu buton kaldırılırsa Touch ID ekrana yerleştirilecek.

Bazı şeylerin de aynı kalmasını bekliyoruz. Örneğin Apple telefonlarına su geçirmezlik özelliğini yeni ekledi, bu yüzden bunun yeni telefonlarda da olacağını söyleyebiliriz.

iPhone 8: Kamera ve Batarya

En son sızan bilgiler:

 • iPhone 8’de single-lens kamera
 • iPhone 8 Plus’ta iki lens için de OIS
 • Kablosuz şarj

iPhone 8’de iPhone 7 Plus ile tanıştığımız dual-lens teknolojisini bekliyorsanız bunun çok da olası görünmediğini söyleyelim. Ming-Chi Kuo’ya göre Apple bu teknolojiyi yine üst model olan iPhone 8 Plus’ta kullanmayı planlıyor.

Ayrıca dual-lens kameradaki telefoto lensinin optik imaj sabitleyicisine sahip olacağını söylüyor. Bu göreceğimiz bir geliştirme olabilir.

Diğer bir söylentiye göre de iPhone 8’in single-lens ile çıkacağı bekleniliyor, bunun yanında dual-lense sahip iki iPhone 8 Plus modeli olabilir.

iPhone 8 Haberler ve Söylentiler

Batarya kapasitesi ile ilgili bir haber yok, ama Apple nihayet kablosuz şarj özelliğini telefonlarına getirecek gibi. Apple bu özellik ile rakiplerini geride bırakmayı düşünüyor, kulaklık girişinin de kaldırılmasıyla birlikte tamamen kablosuz bir telefon yaratma çalışmaları sürüyor.

Aslında, Apple bunun ötesine de gidebilir. Yalnızca kablosuz olarak şarj olmasının yanında, cihazın güç kaynağı ile temas etmeden şarj olabileceği de ihtimal dahilinde.

Apple’ın bu teknoloji üzerinde çalıştığına dair kanıt da var. Bazı kaynaklara göre bu işi yürüten Energous firması, Dialog Semiconductor’dan $10 milyon yatırım aldı. Dialog Semiconductor şirketi de öncelik olarak Apple ile çalışan bir firma.

Apple’ın bu işin içinde kesin olarak var olduğunun bir garantisi yok, ve olsa bile bunun iPhone 8’in piyasaya sürülmesine yetişip yetişemeyeceği bir soru işareti. Ama bu iPhone’un 10. Yıl dönümü için büyük bir hareket olurdu.

iPhone 8: İşlemci ve İşletim Sistemi

iPhone 8 cihazının iOS 11 sistemine sahip olma ihtimali oldukça yüksek. İşlemci olarak düşündüğümüzde ise Apple’ın iPhone 7 ile dört çekirdekli işlemciye henüz geçtiğini söyleyelim. Bu yüzden iPhone 8 için de dört çekirdekli A11 veya A11 Fusion olarak adlandırılan yongaya sahip olmasını bekliyoruz.

İki telefon için de 3GB veya 4GB RAM seçeneği muhtemel, şu anda iPhone 7’de 2GB RAM varken, iPhone 7 Plus 3GB RAM’e sahip.

iPhone 8: Diğer özellikler

En son sızan bilgiler:

 • İris tarayıcı
 • Smart Connector
 • Yeni güvenlik özellikleri

iPhone 8 hakkında diğer bir söylentisi yayılan yenilik de iris tarayıcı. Samsung Galaxy Note 7 cihazında bu özelliğin olduğunu düşünürsek bu çok da sürpriz bir yenilik olmayacak. Bu özelliğin uygulanması Samsung’da biraz yavaş ama iPhone’da böyle olmayacağını düşünüyoruz.

Ayrıca iPhone 8’de Smart Connector da görebiliriz. Cihazın Connector ile birlikte olan fotoğraflarının ortaya çıkmasından dolayı Apple’ın bunu ciddi olarak düşündüğünü söyleyelim.

iPhone 8: Fiyat

Henüz fiyat hakkında bir söylenti yok, ama iPhone 8 cihazının fiyatının iPhone 7’ye yakın olacağını söyleyebiliriz. Yani fiyatlar $649/£599 civarından başlayarak iPhone 8 Plus için $849/£799 civarına yükselebilir.

Ek Resimler

Bu içerik 23.08.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 2369 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler