iPhone'la Yapılan 9 Hatalı Davranış

Bugünlerde herkes akıllı telefonuna adeta bir bebek gibi bakıyor. Koruma kılıfları, ekran kaplamaları, antivirüs programları derken liste uzayıp gidiyor.
iPhone'la Yapılan 9 Hatalı Davranış

Aslında bu durumun en büyük sebeplerinden birisi cihazların son derece yüksek fiyatlara satılmaları. Diğer bir sebep de muhtemelen kullanıcıların kişisel bilgilerini mobil cihazlarında depolamaları ve bu bilgilerinbaşına bir şey gelmesini istememeleri. Pek de haksız sayılmazlar dğeil mi?

iPhone kullanıcılarının genelinde gördüğümüz ve cihazın ömrünü kısaltan faktörleri bir araya getirdik. Gözümüz gibi baktığımız bu cihazları asıl yıpratan şey bilinçsizce yaptığımız bazı davranışlar. Söz konusu bu davranışların neler olduğunu görmek için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

iPhone'unu uzun süre açık tutmak

Herhangi bir takılma veya kasma olmadıktan sonra pek çok iPhone sahibi cihazı yeniden başlatmanın akıllarına bile gelmediğini, hatta birçok kullanıcı aldığı günden bu yana iPhone'unu hiç kapatmadığını dile getiriyor.

iPhone'la Yapılan 9 Hatalı Davranış

Bu konuda gözardı edilen bir gerçek var. iPhone'larımızın sağlıklı çalışabilmeleri için en azından haftada bir olmak üzere yeniden başlatılmaları gerekiyor. Süre uzadığı zaman özellikle batarya ciddi zarar görüyor. Elbette bu etkiler uzun dönemde ortaya çıkıyor. Bu yüzden cihazınızı en azından haftada bir kez yeniden başlatmanızı öneriyoruz.

Wi-Fi ve Bluetooth bağlantılarını devamlı aktif bırakmak

Bu bağlantıları daima açık bırakmak ne yazık ki safi enerji müsrifliğinden başka bir şey değil. Elbette Bluetooth üzerinden çalışan harici bir aygıtınız veya WiFi bağlantısına ihtiyaç duyduğunuz bir durum yoksa.

Şayet bu iki bağlantıya o an ihtiyacınız yoksa hemen kapalı konuma getirmeniz cihazınızın batarya ömrünü hatırı sayılır derecede uzatacaktır. Üstelik bunu yapması çok kolay. Parmağınızı ekranın alt kısmından yukarı doğru sürükleyerek ilgili menüye erişim sağlayabilirsiniz.

iPhone'ları kötü hava şartlarında kullanmak

Kötü hava şartlarından kastımız soğuk ve yağmurlu havalar değil. Hatta üstün özellikler sahip koruma kılıfları sayesinde bu tür havalar problem yaratmıyor. Asıl önemli olan nokta aşırı sıcak havalarda kullanmak.

Özellikle tatil zamanı cihazlarımız plajlarda güneşe aşırı derece maruz kalıyorlar ve bu da onların öngörülen sıcaklık değerlerinin yukarısına çıkmalarına sebep oluyor. Hatta zaman zaman arabada unutulan iPhone'lar aşırı ısınan ortam sıcaklığı nedeniyle zarar görüyorlar. Bu yüzden özellikle aşırı sıcak havalarda iPhone'unuzu en azından cebinizde veya gölgede tutmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer iyi bir kılıfınız yoksa, soğuk havalarda da dikkatli olmakta fayda var.

Gece boyunca şarjda bırakmak

Gün içerisinde sürekli kullandığımız için iPhone'ları şarj etmek için en uygun zamanı gece uykuda olduğumuz zaman olarak kabul ediyoruz. Kulağa mantıklı gibi gelse de bu durum bir takım batarya sorunlarını da beraberinde getiriyor.

iPhone'la Yapılan 9 Hatalı Davranış

Uzun süreler boyunca şarjda bırakılan cihazların bataryaları kısa süre içerisinde optimum performanslarını kaybetmeye başlıyor. İstenmeyen bu durumun önüne geçebilmek için batarya tam doluyken şarjda bırakmamak gerekiyor. Yine de gece uyurken şarja takmakta kararlıysanız en azından bir veya iki saat sonrasına alarm kurarak şarjdan çıkarabilir ve cihazın sabaha kadar elektrik akımına bağlı kalmasına engel olabilirsiniz.

Orijinal olmayan kablolar kullanmak

Apple'ın orijinal kablolarının olması gerekenden daha yüksek ücretlere satıldığını kabul etmek gerekiyor. En nihayetinde sık sık deforme olmaya müsait olan bir parçanın daha uygun fiyatlara satılması gerekiyor.

Yüksek fiyatlar kullanıcıları ne yazık ki muadil ürünler satan firmalara yönlendiriyor. Orijinal kablo kullanmamanın yarattığı en büyük problemleri arasında batarya ömrünün olumsuz etkilenmesi ve hatta şarj soketinin zarar görmesi yer alıyor.

Bu tarz problemler çok daha yüksek onarım maaliyetlerine yol açabileceği için orijinal ürün kullanmak çok daha mantıklı bir seçenek.

Düzenli temizlik yapmamak

Yazılımsal bir temizlikten bahsetmiyoruz. Cihazımızın dış yüzeyi günlük kullanımımız esnasında epey kirleniyor ve adeta mikrop yuvası haline geliyor.

iPhone'la Yapılan 9 Hatalı Davranış

Cihazımızı sağlıklı bir şekilde temizleyebilmek için alkol ve aşındırıcı içermeyen sıvıyla hafif nemlendirilmiş bir mikro fiber bez iş görecektir. Çok az miktarda sabun ve birkaç damla su kullanabilirsiniz.

Temizlik sırasında cihazın giriş ve çıkışlarına sıvı temas etmemesine özen göstermenizi tavsiye ediyoruz. İşlem bittikten sonra cihazı kuru bir bezle silebilirsiniz.

Dikey çekimler yapmak

Özellikle video kaydı sırasında cihazınızı dikey vaziyette tutarsanız videonuz beklediğiniz gibi olmayacaktır. Bu yüzden video kaydetmek istediğiniz zamanlarda cihazınızı yatay tutarak hem kadrajınızı genişleterek daha fazla alanı kaydedebilir hem de herhangi bir oynatıcıda izlerken videonun problem yaratmasını engelleyebilirsiniz.

Şifre kullanmamak

Apple tarafından rapor edilen bilgilere göre kullanıcıların yarısı şifre kullanmıyor. Vakit kaybı gibi görünen fakat hayat kurtaracak niteliklere sahip olan şifre koruması mutlaka aktif edilmesi gereken fonksiyonlar arasında.

iPhone elde yürümek

Büyükşehirlerde meydana gelen hırsızlık olaylarının %40'ı cihazını elinde tutarak yürüyen kullanıcıların başına geliyor. Bu yüzden yürürken mecbur olmadıkça cihazınızı elinizde bulundurmayın.

Ek Resimler

Bu içerik 22.08.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 1495 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler