iPhone için Gizlilik Ayarları

Gizlilik her kullanıcı için büyük önem taşıyor. Peki, temel gizlilik ayarları iPhone modellerinde nasıl değiştirilir? Detaylar haberimizde.

iPhone için Gizlilik Ayarları

Gizlilik güvenlik açısından herkes için son derece önemli. Kullandığımız aygıtlarımızdaki bilgilerin, verilerin kullanılmasından çoğu kullanıcı endişe ediyor. Şimdi gizlilik için herkesin bilmesi gereken ayar ve ipuçlarını inceleyelim.

1. İnternet Tarayıcılar

Mobil cihazınızda internet kullanımı sırasında çerezler, ve tarayıcı geçmişini takip eden özellikler vardır. Bu özellikler daha kolay sıkça ziyaret edilen siteleri bulmak ya da hızlandırmak için yapılmıştır. Bunu kapatmak istiyorsanız;

Ayarlar > Safari > Takip Etme seçeneğini kapatın ve Çerezleri Engelle bölümüne girip istediğiniz ayarı seçebilirsiniz. Ardından Sahte Web Sitesi Uyarısı’nı açın.

Ayrıca Safari ayarlarının içinde Genel bölümünde Paralolar/Otomatik Doldurma bölümünden kaydedilen parolalarınızı ve kredi kartlarınızı düzenleyebilirsiniz.

2. Güçlü Şifre Oluşturun veya Dokunmatik Kimliği Etkinleştirin

Kötü niyetli kişilerin özel bilgilerinizi ele geçirmek için istediği ilk şey şifrenizdir. Basit 4 haneli şifre yerine ve daha uzun alfanümerik şifre oluşturabilirsiniz.

3. Konumunuza Erişimi Olan Uygulamalar

Bazı uygulamalar çalışması gereği sizin konumunuzu isterler. Bazıları ise isteğinize göre uygulamayı kullanırken konumunuza erişir. Bunları kontroledebilirsiniz.

Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri bölümünden hangi uygulamaların konumunuza eriştiğini görebilirsiniz.

4. Reklam Takibi

Konum servislerinin en altında bulunan Sistem Servisleri bölümünden Apple cihazınızı takip eden tüm yolları görebilirsiniz.

Konum tabanlı iAd’ler ve Uyarılar o an nerede olduğunuza bağlı olarak telefonunuza ilgili reklamları gönderir. Bu bölümden istediklerinizi devre dışı bırakabilirsiniz.

iPhone için Gizlilik Ayarları

5. iPhone’umu Bul

iPhone’umu Bul uygulamasını çalıştırmak ilk yapmanız gerekenlerden biridir. iCloud hesabınızı ayarlayarak uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz.

iPhone’umu Bul ile Apple cihazlarınızı bulabilirsiniz. Cihazınızın kaybolması halinde nerede olduğunun tarifini almak için Kayıp Modu etkinleştirebilir veya çalınması halinde tamamen cihazınızı silebilirsiniz böylece bilgileriniz karşı tarafın eline geçmez.

6. Siri

Siri bu yıl gerçekten muazzam ölçüde gelişti. Birçok işiniz için Siri’yi rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Ama Siri’de de bilinmezi gereken birkaç gizlilik özelliği var. Siriye, Touch ID veya etkin bir şifre varsa bile kilit ekranından ulaşılabiliyor.

“Hey Siri” seçeneğini aktifleştirerek home tuşunu kullanmadan Siri’ye erişebilirsiniz. Fakat güvenliğiniz için bu seçeneği kapatabilirsiniz.

Ayarlar > Siri > İzin Ver: “Hey Siri” seçeneğini kapatabilirsiniz.

7. Fotoğraflar

iPhone veya iPad’de bir fotoğraf veya video çektiğiniz zaman o anda nerede olursanız olun yerini coğrafi etiket olarak atayacaktır. Tabii bu biraz gizlilik endişelerine neden olabilir. Bunu devre dışı bırakmak için;

Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri > Kamera‘dan Asla’yı seçin.

Ek Resimler

Bu içerik 21.08.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 4475 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler