iPhone 9 Çıkış Tarihi Fiyat ve Teknik Özellikler

Apple’ın daha ucuz olan iPhone modelinin ismi iPhone 9 olabilir.

iPhone 9

Apple daha düşük fiyatlı yeni iPhone 9’u 2018 yılında çıkarmayı planlıyor. Cihaz bu isimle çıksın veya çıkmasın, all-screen özelliğindeki yeni iPhone’un fiyatının iPhone X’e değil, iPhone 8’e daha yakın olması bekleniyor.

 Eylül ayında gerçekleştirilmesi beklenen lansmanda elbette iPhone XI formunda yeni bir amiral gemi de bekleniyor ancak Apple’dan daha uygun fiyatlı bir cihaz bekleyen kullanıcıların iPhone 9’a ilgi göstermesi çok daha olası görünüyor.

 Sızan yeni görsellere göre iPhone 9 iPhone XI’dan daha kalın bir ekran çerçevesine sahip olacak. Ayrıca yeni cihaz yeni renk seçenekleri ile birlikte gelecek gibi duruyor, bir rapora göre yeni cihazda kırmızı, gri, beyaz seçeneklerine ek olarak mavi ve turuncu renk seçeneği olması bekleniyor.

 Apple bu yıl yine üç cihaz tanıtmayı düşünüyor ancak bu duruma göre değişebilir. Bazı dedikodulara göre iPhone X’in daha geniş versiyonu (iPhone X Plus), iPhone XI ve daha ucuz olması beklenen yeni cihaz (iPhone 9) Apple’ın bu sene lansmanda tanıtımını yapacağı cihazlar olarak öne çıkıyor.

 Tüm bunlar iPhone 8 Plus’a doğrudan bir halef göremeyebileceğimiz anlamına geliyor ancak yukarıda belirttiğimiz gibi bu kesin değil.

 iPhone 9 için şu noktada sağlam bilgilere sahip değiliz ancak söylentiler hız kazanmaya devam ediyor. Yeni cihazın daha büyük bir ekran ile birlikte iPhone 8 ve iPhone X özelliklerinden bazılarına sahip olması bekleniyor.

 Aşağıda şu ana kadar elde edilen tüm bilgileri bulabilirsiniz.

  • İsminin iPhone 9 olması beklenen daha ucuz model.
  • Ne zaman çıkacak? Muhtemelen 2018 Eylül ayı lansmanında.
  • Fiyatı nasıl olacak? Oldukça pahalı ancak yine de iPhone XI’dan daha ucuz.


iPhone 9 çıkış tarihi ve fiyatı

 Apple’ın tipik çıkış takvimine bakıldığında, iPhone 9 neredeyse kesin bir şekilde 2018 Eylül ayında tanıtılacak.

 Pahalı bir cihaz olacağı da kesin – ancak düşündüğünüzden biraz daha ucuz bir fiyata sahip olabilir.

 Ortalıkta dolaşan fiyat dedikodusunun ana kaynağı meşhur analist Ming-Chi Kuo, Kuo yeni iPhone modelinin $600 - $700 arasında bir fiyata sahip olacağını öne sürüyor, bu durumda yeni modelin iPhone 8’den daha ucuz olma potansiyeli de var.

Aynı kaynak daha önce fiyat aralığının $700 - $800 civarında olacağını söylemişti.

 Durum ne olursa olsun, yeni cihaz fiyatının kesinlikle iPhone X’ten daha az olması bekleniyor.

 Eğer Apple paket içeriğine 3.5mm kulaklık adaptörünü dahil etmezse fiyatın daha da aşağı inebileceği konuşuluyor. Ancak bu durumda kulaklık adaptörünü ayrı olarak almanız gerekebilir veya kablolu kulaklığınızı kullanmaya devam etmek zorunda kalabilirsiniz.

Resim

 iPhone 9, yeni iPhone veya başka bir isim?

 Apple yeni cihazı isimlendirirken muhtemelen geriye giderek iPhone 9 ismini kullanacak.

 iPhone 9 ismi Apple serisi için mantıklı bir adımken, bir ihtimal de Apple’ın model isminde numerik kısmı artık kullanmayıp yeni bir sayfa açması. Apple’ın bunu iPad, Mac ve Macbook serilerinde yaptığını biliyoruz, bu yüzden iPhone serisini ürün yelpazesindeki diğer serilerle aynı çizgiye getirmesi gündeme gelebilir.

 Bir başka dedikodu da iPhone XI ve iPhone XI Plus için Apple’ın “S” notasyonu kullanması (iPhone XS ve XS Plus gibi).

Resim

 
iPhone 9 sızan haberler

 iPhone 9’un iPhone X’in bir üst modeli olmayacağını belirtmekte fayda görüyoruz. iPhone XI, iPhone X’in yerine geçen süper-premium bir cihaz olarak bekleniyor. iPhone 9 ise iPhone 8’in gelişmiş modeli olacak.

 Bu yılın daha erken aylarında ortaya çıkan ve bir video içeren dedikodulardan birinde yeni cihazın nasıl görüneceği konusunda ipuçları mevcut.

 Aşağıdaki videoda da görebileceğiniz gibi cihaz iPhone X’e oldukça benziyor ancak tek lensli bir kameraya sahip. Ayrıca kaynağa göre cihazda 6.1inç OLED ekran kullanılacağı belirtiliyor.

Analist Ming-Chi Kuo da Apple'ın diğer 2018 iPhone modellerine göre daha az özelliğe sahip 6.1 inçlik bir telefon çıkaracağını düşünüyor.

 Cihazın ayrıca alüminyum çerçeveye (paslanmaz çelik yerine) ve LCD ekrana (OLED yerine) sahip olabileceğini öne sürüyor.

 Ayrıca cihazda tek lensli bir kamera ve iPhone 8’inkini andıran iç tasarım olacağı da söylenenler arasında. Aşağıdaki görselde detayları görebilirsiniz.

 Kuo 6.1inçlik modelin çözünürlüğünün daha düşük (320-330 ppi) olabileceğini belirtirken, iPhone XI’ın 458ppi veya daha yüksek çözünürlüğe sahip olabileceğini belirtiyor. Bunlar ile birlikte iPhone 9’un 3GB, diğer yeni modellerin ise 4GB RAM ile gelebileceğini öne sürüyor.

 Dedikoduların belki de en şaşırtıcısı olarak iPhone SE’den beri her cihazda bulunan 3D Touch özelliğinin yeni çıkacak cihazda kullanılmayabileceği öne çıkıyor. Kuo’dan elde edilen son bilgi ise iPhone 9’un renk seçenekleri ile ilgili.

Kuo 6.1inçlik yeni modelin beyaz, gri, kırmızı gibi klasik renklerin yanında mavi ve turuncu gibi yeni renk seçeneklerine sahip olacağını söylüyor. Bunun yanında Kuo’ya göre yeni gelecek olan daha geniş ve daha pahalı iPhone beyaz, siyah ve altın renk seçeneklerine sahip olacak.

 iPhone 9 için ayrıca telefonun boyutlarını gösteren çizimler de mevcut. Aşağıda gördüğünüz görsellerde cihazın boyutları 147.12 x 71.52mm olarak gösterilmiş.

Tasarım büyük ölçüde iPhone XI cihazınınkine benzerken, iPhone 9’un ekran çerçevesinin daha geniş olması bekleniyor. Güvenilir bir kaynak olan Ice universe, gelecek üç cihazın temperli filmlerinin görselini paylaştı. Görsellerde ortada yer alan orta boyutlu ekranın (iPhone 9 olarak adlandırdığımız ucuz model) çerçevesinin diğer ikisine göre daha kalın olduğunu görebilirsiniz.

 6.1inçlik iPhone 9 hakkındaki tek dedikodu bu değil. Tüm bunlardan önce, 6.1inçlik LCD cihaz hakkında başka yerden duyduğumuz dedikodulara göre yeni cihazın arkası metal bir tasarıma sahip olabilir.

 Apple 2017’deki tüm modeller için kablosuz şarj özelliğin uygulanabileceği cam tasarıma geçtiği için bu enteresan bir hareket olabilir. Bu yüzden eğer iPhone 9 metal bir arka kısma sahip olacaksa bu kablosuz olarak şarj edilemeyeceği anlamına geliyor.

 Çoğu dedikoduya göre iPhone 9’un 6.1inç ekrana sahip olması beklenirken, en yeni dedikodulardan birine göre ekran 6.0inç olacak ve cihazda tek lensli arka kamera ile TrueDepth ön kamera kullanılacak.

 Adı açıklanmayan bir tedarik zinciri kaynağı daha düşük fiyatlı cihazın Face ID'ye sahip olacağını söylediği için bu ilk kez duyduğumuz bir şey değil, ancak aynı kaynak son zamanlarda çıkan söylentilerin tersine cihazın OLED ekrana sahip olacağını da söylüyor.

 Daha kafa karıştırıcı dedikodular olarak, çoğu kaynak Apple’ın 2018’de üç yeni iPhone tanıtacağını ve bunların ikisinin iPhone X’in OLED ekranlı üst modelleri olacağını söylerken, başka bir kaynağa göre cihazlardan ikisi LCD ve biri OLED ekrana sahip olacağını belirtiyor.

 Apple’ın iPhone 9 ve diğer 2018 modelleri için kutu içeriğine bir hızlı şarj cihazı ekleyebileceği dedikodusunu duyduk ancak iPhone 9’un daha ucuz bir model olması beklendiği için hızlı şarj cihazının serinin amiral gemisi için saklanma ihtimali de var.

 Diğer bir küçük haber olarak da iPhone 9’un bir Intel modem kullanabileceğini duyduk. Mevcut iPhone modellerinde Intel ve Qualcomm birlikte yer alıyor ancak Apple’ın 2018 yılında yalnızca Intel kullanabileceği konuşuluyor.

 Ve son olarak Apple çift lensli kameralar gibi derinliği ölçebilen tek lensli kameralar üzerinde çalışıyor, bu sayede Portre modu ideal bir şekilde kullanılabilecek. Bu özelliği iPhone 9’da görme ihtimalimiz bize göre yüksek değil, Apple bu özelliği X serisinde kullanarak bu serinin fiyatlarını aşağı çekebilir.

Ek Resimler

Bu içerik 31.07.2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 3679 kez okundu.

Yorumlar (0)

  • N**14.01.2021

    Yorum onay bekliyor..

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler