iPhone 7 Üretim Maliyeti

iPhone 7 cihazının üretim maliyeti ile Apple’ın cihazı sattığı fiyat arasındaki fark

iPhone 7 Üretim Maliyeti :  Apple, elde edilmiş verilere göre telefon başına £400 değerinden daha fazla bir kâra sahip.

(Brexit sebebiyle, Apple iPhone 7 cihazı Birleşik Krallık’ta Birleşik Devletler’den £113 daha fazla üretim maliyetine sahip.)

Analistlere göre, iPhone 7 cihazının üretim maliyeti £174, bu değer Birleşik Krallık’taki müşterilerin cihazı satın almak için ödemesi gerekenden £425 daha az.

iPhone 7 Üretim Maliyeti

IHS Markit verilerine göre, 32GB kapasiteye sahip bir iPhone 7 cihazının bileşenlerinin toplam fiyatı $220’a (£170) denk gelirken, cihazı üretmenin maliyeti ise 5$ (£4).

Birleşik Krallık’ta iPhone 7 cihazı £599’dan satılıyor – bu durumda Apple £425 kâr ediyor – ama bu telefon Apple tarafından önceki model iPhone 6S’ten daha yüksek bir maliyete üretiliyor.

IHS Markit’in maliyet karşılaştırma yöneticisi Andrew Rassweiler bir beyanında şöyle dedi, ‘’ iPhone 7 cihazının maliyeti, şirketin önceki amiral gemilerinin üretim maliyetine göre daha fazla. Bununla birlikte, iPhone7 cihazı Apple’ın en büyük rakibi Samsung’un amiral gemilerinden de daha fazla bir maliyetle üretiliyor. Apple halâ donanım konusunda Samsung’dan daha fazla kâr ediyor ancak materyal maliyetleri geçmişte olduğundan daha fazla. ’’

iPhone 7 Üretim Maliyeti

‘’Teardown fiyatı’’, araştırma ve nakliye maliyetlerini hesaba katmıyor. Apple CEO’su Tim Cook, IHS tarafından yapılan tahminlere bu sebeple itiraz etmişti.

Tim Cook geçen sene şunu söylemişti, ‘’ Genel olarak, ürünler bakımından ortalıkta dolaşan maliyet dökümleri gerçeğinden çok daha farklı. Ben doğru olana yakın bir değeri hiçbir yerde görmedim.’’

Birleşik Krallık’ta, bir iPhone 7 cihazı iPhone 6S cihazından £60 daha fazlaya mâl oluyor. Ancak Birleşik Devletler’de yeni modelin fiyatı bir önceki modelle aynı.

iPhone 7 Üretim Maliyeti

Brexit oylaması sonrası kur dalgalanmaları, cihazın Birleşik Krallık’taki fiyatının artmasında büyük bir sebep olarak görülüyor. Kur dalgalanmalarının etkisi olarak, yeni Apple telefonun Birleşik Krallık’taki maliyeti Birleşik Devletler’dekinden £113 daha fazla.

iPhone 7 cihazı, şirketin telefon satışlarındaki büyümenin durmasından sonra ürettiği ilk cihaz. Yeni model, geliştirilmiş batarya ömrü ve daha iyi bir kamera ile kullanıcılara sunuluyor.

Ek Resimler

Bu içerik 23.08.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 2037 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler