iPhone 6s Kamera - Sony Üretimi 12MP RGBW Sensör Kullanacak

Henüz erken ancak eylül ayında tanıtılması muhtemel görünen iPhone 6s’e ilişkin bilgiler gelmeye başladı. Son rapor bir sonraki iPhone’un kamerasına ilişkin. Japon medyasına göre Apple, iPhone 6s modelinde 12MP çözünürlüklü Sony sensör kullanacak. Sony üretimi sensör geleneksel RGB piksel diziliminin aksine RGBW tasarımında olacak. “W” (beyaz) alt pikselin sensör tasarımına eklenmesiyle,

iPhone 6s Kamera

düşük ışıklı ortamlarda daha kaliteli ve daha az gürültülü fotoğraflar çekebilecek.

iPhone 6s Kamera - Sony Üretimi 12MP RGBW Sensör Kullanacak

iPhone 6S Kamera

Bir süredir bir sonraki iPhone’da çift kamera sisteminin tercih edileceğine ilişkin haberlerle karşılaştık. Japon medyasına iPhone 6s’te tek sensör kullanılacak ve söz konusu sensör çift tonlu LED flaşla desteklenecek.

iPhone 6s Kamera - Sony Üretimi 12MP RGBW Sensör Kullanacak

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modelleri 8MP çözünürlüklü Sony üretimi sensör ve Apple tarafından geliştirilen yazılım desteği sayesinde sektördeki en iyi kameralı telefonlardan birkaçı olmayı başarmıştı. Görünüşe bakılırsa iPhone 6s Kamera bu başarıyı sürdürecek.

 

iPhone 6S LED Flaşlı Ön Kamera İçerebilir

Son bilgilere göre Apple iPhone 6S akıllı telefon 1080p video kayıt yeteneği içeren ve LED flaşla desteklenen ön kamera ile gelebilir. Geliştirici Hamza Sood iOS 9 manifestosunda mevcut iPhone’larda yer almayan bazı ön kamera özelliklerine rastlamış. Bunlar arasında 1080p video kayıt yeteneği, ön kısımda LED flaş, 60 FPS video kaydı, 240 FPS ağır çekim video kaydı ve Panorama modu bulunmakta.

Ön kamera 1080p video kayıt yeteneği sunuyorsa çözünürlük en azından 2.1 MP olmalı. Ön kamera çözünürlüğü hakkında bir bilgi yok ama akıllı telefonlarda genellikle video çözünürlüğü fotoğraf çözünürlüğüne kıyasla daha düşük seviyede kalıyor, yani iPhone 6S’te yüksek çözünürlüklü bir ön kamera görmemiz mümkün.

Tabii iPhone’larda megapiksel yarışına girilmediği de unutulmamalı. Örneğin iPhone 6’da yalnızca 8 MP bir kamera bulunmakta ancak Apple daha çok üst seviye kaliteye odaklanmayı tercih ediyor. iPhone 6 ve 6 Plus’ın ön kamerası 1.2 MP çözünürlükte, 720p video kayıt imkanı var. Ön kameralar FaceTime HD şeklinde adlandırılsa da fotoğraf çekiminde tatmin edici değiller.

Ön kamera çözünürlüğü sürpriz bir gelişme değil ancak Apple’ın ön kameraya LED flaş eklemesi biraz tuhaf görünüyor. Şu anda çok az sayıda akıllı telefon ön kısımda LED flaş ile geliyor ve bu ürünler genellikle Selfie tutkunlarını hedef alıyor.

Ek Resimler

Bu içerik 15.08.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 1284 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler