iOS 11 Beklenen Özellikler

iOS 11 Özellikleri : iOS 11 de neler görmek istiyoruz? 11, iOS için önemli bir sayı olacak mı?

iOS 10’un son haliyle kullanıcılara sunulmasının üstünden çok fazla bir zaman geçmedi, ama Apple’ın çoktan iOS 11 üzerinde sıkı çalıştığından emin olabilirsiniz. Güncellemenin 2017 yılının ortasında hazır olması bekleniyor.

Şimdiye kadar Apple’ın mobil işletim sisteminin yeni versiyonu hakkında bildiklerimiz arasında birkaç dedikodusu yayılan özellik ve tabii ki görmek istediğimiz birçok yenilik var.

Bu sebeple bu haberde Apple’ın öncelikli olarak düşündüğünü umduğumuz tüm haberleri ve söylentileri bir araya derledik.

Sadede gelelim

  • iOS 11 nedir? iOS’un sıradaki versiyonu
  • Ne zaman çıkacak? Muhtemelen Temmuz veya Eylül 2017’de
  • Maliyeti ne olacak? Hiçbir şey!

iOS 11 çıkış tarihi

iOS için önümüzde oldukça uzun bir yol var, Apple’ın iOS’un yeni versiyonlarını tanıttığı Temmuz 2017’deki WWDC etkinliğinde iOS 11’i tanıtma ihtimali var.

Bununla birlikte, iOS 11’in o vakte kadar bitmeme ihtimali de var, beta sürümler(kullanıcılara açık olan dahil) ile birlikte daha ileri bir tarihte kullanıcılara sunulabilir. Bu durumda final sürümü ise muhtemelen iPhone 8 ile birlikte Eylül 2017’de olacak.

Tekrar söyleyelim, bu ihtimalleri edindiğimiz bilgiler ve dedikodular ile birlikte geçmiş iOS güncellemelerinin tarihlerini göz önüne alarak söylüyoruz. Ama Apple’ın takvimini değiştirmesi için şimdilik hiçbir sebep yok.

iOS 11 Beklenen Özellikler

iOS 11 haberler ve dedikodular

iOS’tan yakın zamanda görmeyi beklediğimiz şeylerden biri “Karanlık Mod”. Bu modda arkaplan siyah olacak, bu yüzden cihazınızı karanlık veya loş ışıklı ortamlarda kullanırken gözlerinizi kısmak zorunda kalmayacaksınız.

Asıl soru ise “Karanlık Mod” özelliğinin iOS 11 ile mi yoksa iOS 10 güncellemesinin bir parçası olarak mı geleceği. Bu özellik için kaynaklar iOS 10 içerisinde bulunuyor, yani muhtemelen Apple bu özelliği yakın zamanda eklemeyi planlıyor.

Tabii bir de “Night Shift” modu var, ama bu mod biraz farklı. Bu özellik ekranı daha karanlık yapmak yerine mavi ışık miktarını azaltıyor.

Ayrıca Apple, Snapchat’e benzeyen yeni bir video paylaşma ve düzenleme uygulaması üzerinde çalışıyor. Söylenilenlere göre bu uygulama filtreler içerecek ve videolar üzerine çizim yapılabilecek. Bu uygulama kamera uygulaması için bir güncelleştirilme olarak değil, bağımsız bir uygulama olarak yayınlanacak.

Bu uygulamanın mutlaka iOS 11’in bir parçası olması gerekmiyor, ama söylenilenlere göre Apple bu uygulamayı 2017 lansmanına saklıyor, bu yüzden bu mümkün.

Apple ayrıca Bloomberg’e konuşan kaynaklara göre, geliştirilmiş sosyal özellikler üzerinde de çalışıyor.

Apple’ın amacı, sistem genelinde kişilerinizle birlikte paylaşım ve bağlanabilirliği artırmak ve haberleşme araçlarınızı iyileştirmek. Bu yüzden tüm SMS mesajlarınızı, e-maillerinizi ve sosyal ağ etkileşimlerinizi belli bir kişi için tek bir ekranda görebileceksiniz.

Ne görmek istiyoruz 

iOS 11 hakkında henüz çok bilgi sahibi değiliz, ama ondan ne istediğimizi biliyoruz. Aşağıdaki dilek listemize bir göz atın ve gerçekten görmek istediğiniz bir özellik varsa bize iletin.

1.     Özelleştirilebilir Kontrol Merkezi

Kontrol Merkezi pek çok işlem yapmak için kullanışlı bir kısayol, ama özelleştirilemiyor, örneğin müzik kontrolü gibi bazı özellikler için ikinci bir sekmeye geçmek zorundasınız. Bu durum cihazında sürekli müzik dinleyen insanlar için rahatsız edici bir durum.

Daha da kötüsü, GPS gibi bazı özellikler için Kontrol Merkezi kısayolu yok bile, bu yüzden hangi seçeneklerin gösterileceğini ve bu seçeneklerin hangi sekmede gösterileceklerini özelleştirebilmeyi istiyoruz.

2.     Always-on Display

Samsung, Galaxy S7 cihazındaki gibi Always-on Display ile bizi etkiledi, bu ekranda sabit bir saat ve bildirimlerinizi görebileceğiniz bir pencere mevcut. Biz de bunun benzeri bir seçeneği iOS 11’de görmek istiyoruz.

Uyandırmak için kaldırma özelliği kilit ekranını görmemizi her zamankinden daha hızlı kılıyor, ama eğer sadece saate bakmak istiyorsak telefonu kaldırmak zorunda değiliz, Always-on Display bunun çözümü olabilir.

3.     Ana ekran widgetları

Apple’ın kilit ekranı widgetları oldukça kullanışlı ve ana ekranın karmaşık görünmesinin önüne geçiyor, ama yine de ana ekranımıza widget koyabilme özelliğini istiyoruz.

Bu sadece uygulamalara ve bilgilere çabuk ulaşabilmek için değil, örneğin ana ekranımızda özel büyük bir saat, hava durumu veya yaklaşan etkinlikleri görebilmek için cihazlarımızı özelleştirerek onları bizim yapmak ile ilgili.

4.     Daha akıllı Siri

Siri her seferinde daha da iyi oluyor, ama hala geliştirmeler gerekiyor. Özellikle Google Asistant’ın Siri’nin önüne geçtiği birkaç konuda.

Özellikle Siri’nin bağlam farkındalığı ile ilgili geliştirmeler görmeyi istiyoruz – örneğin cümlelerimizi tekrar etmemiz gerekmeden peş peşe sorulan sorulara cevap verebilmeli ve berrak bir iletişim kurabilmeliyiz.

5.     Gruplanmış bildirimler

Herkes sevilmekten hoşlanır ve kilit ekranınıza veya bildirim panelinize baktığınızda WhatsApp’tan gelmiş bir sürü mesaj görmekten daha iyisi yoktur.

Mevcut durumda, iOS aynı kişiden veya mesaj grubundan gelen mesajları gruplayamıyor. Bu yüzden asla sonu gelmeyen bir bildirim paneliniz olabiliyor.

Apple’ın en kısa zamanda “2 konuşmadan 19 yeni mesaj” görünümünü ve eğer daha fazlasını istiyorsak konuşmalara göz atabilme özelliğini getirmesini umuyoruz.

6.     Tüm arkaplan uygulamalarını temizle

Farklı uygulamalar arasında hızlıca gezinebilmek gerçekten kullanışlı, ama bazen görev panelinden uygulamaları kapatmak ve yeni bir başlangıç yapmak istiyoruz. Şu an iOS 10’da uygulamaları bireysel olarak kapatmak için kaydırma özelliği mevcut.

iOS 11 için bütün uygulamaları tek seferde tek tuşla sonlandırabileceğimiz “tümünü kapat” seçeneğini istiyoruz.

7.     Kolay video çözünürlük değişimi

iOS çoğunlukla sezgisel ve basit bir düşüncede, ancak bazen göze batan kullanılabilirlik hataları oluyor, ve bunlardan biri de kamera uygulamasındaki video çözünürlüğünü değiştirmek.

Ana ayarlar ekranında derinlere inerek bu özellik değiştiriliyor ve çok zaman alıyor. Kullanılması hiç de kolay değil ve bazı kullanıcılar böyle bir özelliğin olduğundan bile haberdar olmayabilir.

Ancak bu sorun kolaylıkla çözülebilir, bu yüzden Apple’ın iOS 11’de kamera uygulamasına video çözünürlüğü değiştirmek için bir kısayol eklemesini umuyoruz.

8.     Geliştirilmiş mail uygulaması

Apple’ın mail uygulaması iOS 10 ile birlikte biraz beğeni topladı ancak yeni görünüm çok kaliteli görünmüyor. Bir e-mail hareketini kaydırmak hantal bir his veriyor, ve Gmail gibi rakip uygulamalar ortalama olarak daha iyi durumda.

iOS 11’de daha temiz, daha kaliteli ve daha kullanıcı dostu bir mail uygulaması görmeyi istiyoruz, ve eğer Apple Google’ın Gmail uygulamasının sunduklarından ilham almak isterse kesinlikle sızlanmayacağız.

Ek Resimler

Bu içerik 23.08.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 2241 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler