IOS 10 Gizli Özellikleri

Apple iOS 10 geçtiğimiz günlerde çıktı ve içinde barındırdığı çok sayıda önemli özellikler sayesinde güçlü bir güncelleme.  Ve bu güncelleme yüzeyin altında gizlenen tüm iOS 10 gizli özellikleri ile birlikte daha da güçlü bir hal alıyor.

IOS 10 Gizli Özellikleri | İşte en iyi 25 özellik burada:

Apple Maps

Aracımı Bul: Siri sizin araç kullandığınızı otomatik olarak saptar ve durduğunuz konumu işaretler, böylece daha sonra aracınızı kolaylıkla bulabilirsiniz.

Gişelerden Kaçış: Bir rota ayarladığınızda, artık özellikle paralı yollardan kaçınmayı seçebilirsiniz. Google Maps’ten geri kalmamak için iyi bir özellik.

Konum Önerileri: iOS 10’da bir takvim olayına girdiğinizde Apple Maps yardımıyla otomatik olarak önerilen konumları bulacaksınız. Bu özellik de Android sisteminde Google Maps kullanarak aynı amaca hizmet eden Google Takvim uygulamasından geri kalmamak için.

Apple Mail

Hızlı Abonelikten Çıkmak: Artık otomatik olarak her mesajın üstünde kolayca tıklayabileceğiniz bir abonelikten çıkma bağlantısı olacak.

Sadece Okunmamışlar: Mail kutunuza bakarken, filtre ikonuna(sol alt köşe) tıklayın ve ayarı yalnızca okunmamış maillerinizi görmek için değiştirin.

Hızlı Eylemler: Bir mesajı sola kaydırdığınızda bayrak, yanıtlama ve çöpe atma hızlı eylemleri ortaya çıkacak.

Uygulamalar(Genel)

Uygulama Widgetları: Kısayol: Bir uygulamadaki 3D Touch özelliği widgetları destekler, alışılmış 3D Touch kısayolları ile widgetın önizlemesini görebilir ve hızlı şekilde ekleyebilirsiniz.

Uygulama Kurulumlarına Öncelik Vermek: Cihazınızı restore ederken ya da birden fazla yeni uygulama yüklerken indirilmek için beklenen bir uygulama üzerine uzun basarak 3D Touch özelliğinden yararlanabilirsiniz ve beklemekten kurtulmak için ‘Öncelikli İndir’ seçeneğini kullanabilirsiniz.

İstenmeyen Uygulamaları Gizleyin: iOS 10 artık cihazın yazılımında bulunan ancak kullanıcılar tarafından kullanılmayan uygulamaları kaldırma izni veriyor.(Borsa, Pusula…) Bu özellik üçüncü parti uygulamalarını kaldırdığınız şekilde çalışıyor: yalnızca bir uygulamaya uzun basın ve ‘x’ simgesine tıklayın. Kaldırdığınız uygulamalar Ayarlar menüsünden geri getirilebilir.

 iOS 10 Gizli Özellikleri

Apple Müzik

Optimize Edilmiş Depolama Alanı: Apple Müzik artık belirli bir süre dinlemediğiniz parçaları listeden kaldırarak size otomatik olarak boş alan yaratır. Şu yolu izleyin: Ayarlar > Müzik > İndirilenler. Daha sonra istediğiniz zaman parçaları tekrar indirebilirsiniz.

Akıllı İndirmeler:   Ayarlar > Müzik > İndirilenler yolunu izleyin ve ‘Otomatik İndirmeler’ seçeneğini açın. ‘+ Ekle’ butonuna tıklayarak istediğiniz albümü hızlı şekilde indirebilirsiniz. Bu özellikle çevrimdışı dinleme özelliğini kullanan kullanıcılar için iyi bir haber.

iOS 10 Gizli Özellikleri

Kamera

Müziği Durdurma: Apple, açıldığı anda herhangi bir müzik kaydını durduran kamera modunu kaldırdı. Eğer telefonunuz bir parti için müzik kaynağı ise bu harika bir haber. Video veya Canlı Fotoğraf kaydetmek istiyorsanız müzik çalmaya devam edecek.

iOS 10 Gizli Özellikleri

Saat

Yatma zamanı: Saat uygulamasını açtığınızda yeni bir sekme göreceksiniz: Yatma zamanı’. Bu özellik yatağa gittiğiniz saatleri, uyandığınız vakti ve ne kadar uyuduğunuzu tanımlamak için kullanılır. Sağlık uygulamasında da görebileceğiniz uyuma alışkanlığınızı takip edebilir ve anımsatıcıları kullanabilirsiniz.

iOS 10 Gizli Özellikleri

‘Tümünü Kapat’ Kısayolları

Safari – Tüm Sekmeleri Kapatın: iPad’inizde tarayıcı sekmelerinden hızlıca kurtulmak için Sekme Görünümü butonuna uzun basarak tüm sekmeleri kapat seçeneğini kullanabilirsiniz. iPhone’larda ise ektra bir adım daha var: özelliği çalıştırmak için Sekme Görünümü’nü açın ve daha sonra ‘Bitti’ seçeneğine uzun basın.

Bildirimler – Tümünü Sil: Bütün bildirimlerdeki küçük ‘x’ten bıktınız mı? iOS 10’da 3D Touch iPhone ile hepsini tek seferde kaldırabilirsiniz. Listenin başındaki X’e daha sert basın, böylece ‘Tümünü Sil’ seçeneğini göreceksiniz.

iOS 10 Gizli Özellikleri

iOS 10 Gizli Özellikleri
Kontrol Merkezi

Hızlı Zamanlayıcı Seçenekleri: 3D Touch özellikli iPhone cihazlarında kontrol merkezinde sert basarak çeşitli zamanlayıcı seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Hesap Makinesi Hafızası: Kontrol merkezindeki hesap makinesi ikonunda 3D Touch kullanarak son hesaplamanızın cevabını kopyalayabilir, böylece zamandan kâr edebilirsiniz.

Kamera Kısayolları: Ana ekrandaki kamera ikonunda olduğu gibi, kontrol merkezindeki kamera ikonu için de 3D Touch özellikleri kamera için özel çekim modları getiriyor.

Müzik & Home Gizlendi: Kontrol Merkezi artık ana ekranında müzik kontrollerini göstermeyecek. Bu özelliklere ulaşmak için sola kaydırmalısınız, eğer bir kez daha sola kaydırırsanız Home uygulaması için kısayollara ulaşacaksınız.

El Feneri Ayarları: 3D Touch özelliğine sahip iPhone’larda(6S ve üzeri) kontrol merkezini açın ve el feneri ikonuna düşük, orta ve yüksek parlaklık seçenekleri için sert basın.

iOS 10 Gizli Özellikleri

iMessage

Okundu Bilgileri: kullanıcılar artık mesajları diğer bir iMessage kullanıcısı tarafından okunduğunda bildirim alabilecekler.

Görüntü Araması: Bir mesaj yazarken, App Store ikonuna tıklayın. Görüntüler sayfasına kaydırabilir ve ne isterseniz arayabilirsiniz.

Veri Tasarrufu: Ayarlar > Mesajlar > Düşük Kaliteli Görüntü Modu.

 

Arama

Üçüncü Parti Uygulamalarına Merhaba: iOS 10’da bir kelimeyi vurguladığınızda ‘Look Up’ yerine değiştirilmiş ‘Define’ seçeneğini göreceksiniz. Bu özellik o kelimeyi App Store, Apple Music, çevrimiçi arama ya da Wikipedia’da aramanıza olanak tanır.

Kilit Açma – Eski Tarz

Kilit Açma için Değiştirilmiş Dokunuş: iOS 10, yalnızca Touch ID parmak izi tarayıcısı ile temas etmek yerine cihazlarının kilidini açmak için kullanıcıların home butonuna basmalarını gerektirir. Eğer bunu beğenmediyseniz eski haline dönmek için Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Ana ekran Düğmesi yolunu izleyin ve ‘Parmağı Koyarak Aç’ seçeneğini aktif edin.

Bu ilgi çekici gizli özelliklerin çoğu şu anda iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7 Kılıf ve iPhone 7 Plus cihazlarında mevcut olan 3D Touch’ı esas alıyor.

Apple’ın 3D Touch’ı esas alan bu özellikleri geliştirmesi bir tesadüf gibi görünmüyor, yüksek ihtimalle 2017 yılında iPad ve iPad Pro cihazları da 3D Touch desteği kazanacak. Bu yüzden herhangi bir tablet güncellemesini dikkatlice düşünün.

Ek Resimler

Bu içerik 23.08.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 3188 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler