Apple iOS 10.3 Beta Yayınlandı !

Apple iOS 10.3’ün ilk geliştirici beta sürümünü yayınladı ve bu sürüm küçük bir güncellemeden beklemediğiniz bazı önemli değişiklikler içeriyor.

Bu büyük değişiklerden biri Apple’ın HFS’dan APFS yani Apple File System’a geçişi. Bu değişiklik geçtiğimiz sene duyurulmuştu ve geliştirilmişti ancak iOS için ilk kez kullanılıyor. Bu yeni dosya sistemi yakında iOS, macOS, watchOS ve tvOS olmak üzere tüm Apple platformlarında mevcut olacak. Bu yeni dosya sistemi sayesinde tüm bu platformlar HFS’a göre daha güvenli ve daha iyi bir performansa sahip olacak. Güncellemeyi yaptığınızda dosyalarınız da otomatik olarak aktarılacak ancak güncellemeden sonra geri dönmek gibi bir seçeneğiniz yok, bu yüzden her ihtimale karşı cihazınızı yedeklemeniz iyi bir seçim olacaktır.

Bu sürüm ile eklenen diğer bir kullanışlı özellik ise Find My Earpods. Şüphesiz ki kulaklıkların kablosuz oluşundan dolayı insanlarda kulaklarını kaybedebileceklerine dair bir paranoya oluştu. Bu özellik ile birlikte, yerlerini tespit edebilmek için kablosuz kulaklıklarınıza sinyal gönderebileceksiniz. Ayrıca kulaklıkların telefon ile bağlantısı kesilmeden önceki son konumunu harita üzerinden görebileceksiniz. Konumu görmeniz size az önce bahsettiğimiz sinyal özelliğini kullanabilmeniz için kulaklıklara yeteri kadar yaklaşmanızı, böylece kulaklığınızı arayacağınız alanı mümkün olduğunca daraltmanızı sağlayacak.

Tabi ki bu iki büyük değişikliğe ek olarak küçük değişiklikler de mevcut. Örneğin geliştiriciler uygulamaları için birden fazla alternatif ikona sahip olabilecek. Siri Hindistan Premier Ligi’nden ve Uluslararası Kriket Konseyi’nden aldığı bilgiler ile Kriket skorlarını gösterebilecek. Ayarlar uygulamasında kullanıcıya özel yeni bir güvenlik ayarları bölümü olacak. Geliştirilmiş Safari 10.1, Podcasts uygulaması için widget, yeni SiriKit sayesinde fatura ödemeleri ve ödeme durumlarını kontrol edebilme, Haritalar uygulamasındaki hava durumu ikonunun 3D Touch kullanılarak saatlik hava durumu tahmini göstermesi de yeni sürüm ile gelen diğer özellikler.

Ek Resimler

Bu içerik 23.08.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 2628 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler